زندگی در میان گوریل‌ها

10 ویدیو

مدت دوره: 0 ساعت و 45 دقیقه

زندگی در میان گوریل‌ها - قسمت 1

00:04:40

رایگان

آفریقای مرکزی به‌عنوان خانه گوریل‌ها شناخته‌شده است. «توماس» فیلم‌ساز حیات‌وحش قصد دارد مستندی درباره‌ی گوریل‌های سرزمین‌های پست تهیه کند. او پس از طی مسافت طولانی خود را به پارک ملی «زانگاسانگا» منطقه‌ای حفاظت‌شده برای نگهداری ۳۰۰۰ گوریل و گونه‌های نادری از حیوانات رساند. در این مسیر «آنجلیک» محقق گوریل‌ها او را یاری کرد. شمارا به تماشای اتفاقاتی که در جنگل برای آنجلیک و توماس رخ می‌دهد دعوت می‌کنیم.

نمایش سریالی ویدیو:

دوره های مشابه:

سفر شگفت‌انگیز پروانه‌ها

سفر شگفت‌انگیز پروانه‌ها

تعداد ویدئو: 8

در مستند ویدئویی « سفر شگفت‌انگیز پروانه‌ها» با یکی از عجیب‌ترین رازهای دنیای طبیعت، سفر شگفت‌انگیز پروانه مونارک آشنا خواهید شد. ‌‌ این جانوران هر ساله از اقلیمی به اقلیم دیگر در حال پرواز هستند و شهرت آنها نیز به خاطر همین مهاجرت قابل پیش‌بینی از شمال به جنوب است. این موجودات کوچک با بال‌هایی به طول تقریبی 10 سانتی‌متر برای مهاجرت 2000 مایلی به خوبی آماده شده‌اند. پروانه مونارک "Monarch" حشره کوچکی است که در ساختار بدنی خود، لوله گوارش، قلب پشتی و طناب عصبی شکمی دارد. خویشاوندان این پروانه در تمام اقلیم‌هایی که گیاه علف شیر یا گونه‌های گیاهی نزدیک به آن مثل فرفیون پیدا شود، وجود دارند. پروانه مونارک در زبان علمی به نام Danaus Plexippus و در زبان فارسی به پروانه شهریار معروف است. این حیوانات از شاخه بندپایان و در راسته پولک‌بالان قرار دارند. پروانه‌های مونارک یکی از گونه‌های بسیار زیبای پروانه هستند که در کانادا و شمال ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند. مهاجرت پروانه‌های مونارک در شرایط آب و هوایی خاصی از آمریکای شمالی به سمت مکزیک صورت می‌گیرد. هوای معتدل و به عبارتی فصل بهار برای سفر این نوع پروانه‌ها بسیار مناسب است. آب‌های آزاد و بادهای وزنده، زندگی پروانه‌های مونارک را تهدید می‌کند. راز جهت یابی و مهاجرت پروانه مونارک توسط پروفسور الي شليزرمن "Eli Shlizerman" استاد رياضي دانشگاه واشنگتن و سرپرست اين تحقيق کشف شد. این پروانه‌ها از مسیر وزش باد برای جهت‌یابی در سطح دریاها و دریاچه‌ها کمک می‌گیرند. همچنین آنها برای عبور از مسیرهای خشکی با صرف کمترین انرژی و تنها با استفاده از خورشید مسیر صحیح حرکت خود را به خوبی می‌یابند. آنها با چشمان خود موقعیت خورشید را در آسمان رصد کرده و به کمک شاخک‌هایشان زمان مشخص از روز را یافته و در نتیجه در تمام روز به سمت جنوب حرکت می‌کنند. نابودی مونارک‌ها در طول مهاجرت امری طبیعی است. تعداد مرگ و میر این جانور در طول مسیر نامشخص است، اما آنها پس از رسیدن به مقصد نیز در خطر نابودی قرار دارند. زیستگاه آنها در کوهستان‌ها یا جنگل‌های مکزیک، خطرات بسیاری را برایشان ایجاد می‌کند. تغییر شرایط جوی و تغییر در زیستگاه این جانوران، مهاجرت آنها را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. مهاجرت این جانداران زیبا بشریت را حیرت‌زده کرده و تعدادی زیست‌شناس و دانشمند همواره روی زندگی آنها در حال تحقیق‌اند. جالب است بدانید مردم مکزیک به واسطه کوچ پروانه‌ها در جشن و شادی غرق می شوند، کسب و کارشان رونق می‌گیرد و برای رسیدن آنها به مقصد دعا می‌کنند. در این ویدئو مستند مناظر زیبایی از کوچ پروانه‌ها را می‌بینید. میلیون‌ها میلیون پروانه پس از طی مسافتی بالغ بر 2000 مایل، به مکزیک می‌رسند. با ما در این دوره ویدیویی مستند همراه باشید.

زندگی در میان گوریل‌ها

زندگی در میان گوریل‌ها

تعداد ویدئو: 10

در مستند ویدیویی «زندگی در میان گوریل‌ها» قصد داریم به دنیای هیجان‌انگیز گوریل‌ها سفر کنیم و شمارا با نحوه زندگی‌شان آشناسازیم. آفریقای مرکزی به‌عنوان خانه گوریل‌ها شناخته‌شده است. توماس فیلم‌ساز حیات‌وحش قصد دارد مستندی درباره گوریل‌های سرزمین‌های پست بسازد؛ زیرا اطلاعات کمی ازاین‌گونه گوریل‌‌ها موجود است. توماس پس از طی مسافت طولانی به پارک ملی «زانگاسانگا» منطقه‌ای حفاظت‌شده‌ برای نگهداری ۳۰۰۰ گوریل و بسیاری از حیوانات نادر رسید. نزدیک شدن به گوریل‌ها بسیار سخت است بدین منظور توماس در مسیر ساخت این مستند از محقق گوریل‌ها شخصی به نام «آنجلیک» کمک می‌گیرد. در ابتدا می‌بایست گوریل‌ها به انسان‌ها در کنار خود عادت کنند. ازنظر آنجلیک این بدان معناست که حضور انسان‌ها حواس گوریل‌ها را پرت نکند و آن‌ها بتوانند به زندگی روزمره خود ادامه دهند. روند عادت دادن گوریل‌ها به زندگی در میان انسان‌ها زمان‌بر بوده و ۵ الی ۶ سال ‌طول می‌کشد. اولین سفر توماس به جنگل برای یافتن گوریل‌ها به کمک آنجلیک فرامی‌رسد. آنجلیک تجربیات 10 ساله خود را با توماس به اشتراک گذاشته و اطلاعات سودمندی در مورد بیماری‌های رایج در جنگل، چگونگی برقراری ارتباط با محیط بیگانه، حیوانات وحشی و حشرات خطرناک در اختیار توماس قرار می‌دهد و او را برای زندگی موقت در جنگل آماده می‌کند. رطوبت جنگل‌های آفریقا بسیار بالا است و همه‌چیز به بازسازی اساسی نیاز دارد. وسایل ابتدایی زندگی در این مناطق یافت نمی‌شود و تنها چیزی که به چشم می‌خورد یک دستگاه با امواج رادیویی و یک ژنراتور جهت تولید برق است. گروه در هنگام ورود به جنگل از ردیاب استفاده می‌کند زیرا جنگل پر از فیل‌های وحشی بوده که باید از آن‌ها فرار کرد. آنجلیک با پیدا کردن شاخه جویده شده درخت، به بودن گوریل‌ها در این منطقه پی می‌برد. فعالیت معمول گوریل‌ها خوردن است. غذای موردعلاقه آن‌ها برگ درختان، دانه، میوه، حشرات و... است. آن‌ها رفتارهای مشابهی با انسان‌ها دارند و مانند ما از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردارند. نکته قابل‌توجه این است که برای تشخیصشان باید به نوک دماغ آن‌ها توجه کرد؛ زیرا دماغ گوریل‌ها نقطه متمایزکننده آن‌ها از یکدیگر است. توماس توجه ویژه‌ای به بچه گوریل‌ها دارد و در طول ساخت مستند تغییرات ظاهری و رفتاری آن‌ها را به تصویر می‌کشد. متأسفانه نسل این موجودات بازیگوش و دوست‌داشتنی به دلیل تخریب زیستگاهشان رو به انقراض است. ازاین‌رو هدف اصلی توماس و انجلیک کمک به ادامه حیات و فراهم نمودن آینده بهتر برای آن‌هاست.